İkinci El Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İkinci el araba satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ekseninde hazırladığımız ileri okuma notları Caretta Oto Blog'da.

Array

Sıfır araç fiyatlarının yüksekliği ve tedariğinde yaşanan daralma, ikinci el araba için rağbetin son dönemlerde artmasına neden oldu. Doğru ve akıllıca bir seçim yapıldığında aslında ikinci el araç almanın pek çok avantajı da bulunuyor. Ancak bütçenizi savurmamak ve aracınızı seneler boyunca keyifle kullanabilmek için satın alma sürecinde bazı detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu detayları sizin için derledik.

Hasar Kaydını Sorgulamayı Unutmayın

İkinci el araba satın alırken, vaat edilen tüm özelliklerinin doğru olduğundan emin olmadan aracı satın almayın. Bu noktada hasar kaydı sorgulaması, yapabileceğiniz en önemli şey olacaktır. Satın almayı düşündüğünüz aracın hasar kaydını SMS ile sorgulayabilirsiniz. Aracın plakasını yazıp 5664’e SMS göndererek aracın geçmiş hasar kaydı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu işlemi, tüm GMS operatörlerine ait numaralardan kolayca yapabilirsiniz. SMS sorgulaması sonucu öğrendiğiniz bilginin hatalı ya da eksik olması riskine karşın, araca dair bir ekspertiz raporu da istemeyi unutmayın.

Gerekli Kontrolleri Eksiksizce Yapın, Yaptırın

Kaporta ve boya durumu, aracın kilometresi, lastiklerinin durumu, parçalarının orijinalliği, yedek parçaya erişim kolaylığı gibi detayları sormadan ve sorgulamadan karar almayın. Bu kadar sorguladığınız için kendinizi de kötü hissetmeyin. Aracın parçalarının değişmiş olması, kilometre bilgisinin doğru olup olmaması, lastiklerin kalite ve standartlara uygun olmaması, değişen parçaların orijinal olmaması gibi durumlar; aracın satış fiyatını düşürecektir. Elbette ki aynı otomobille hayat boyu beraber olmayacaksınız. Ancak yine de adil ve doğru bir alışveriş olması için özen gösterin. Ekspertiz ve teknik servis araç muayenesi kuşku duyduğunuz detaylara dair meraklarınızı giderecektir.

İkinci El Araba Alırken Mutlaka Test Sürüşüne Çıkın

Kimi otomobil sürücüleri aracı satın almadan önce test sürüşüne çıkma konusunda çekingen davranabilirler. Ancak test sürüşü, son kararı vermek için en önemli adımdır. Aracın sürüş konforu, iç tasarımı, motor aksamı ve tüm detaylara dair bilgi edinebileceğiniz gibi; aracın gerçekten size göre olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Satın almayı planladığınız araç çok lüks segmentte bile olsa, konfor ve sürüş zevki gibi noktalarda sizden tam not almıyorsa, planlarınızı yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Önemli olan, rahatlığı, tasarımıyla ihtiyaçlarınızı karşılayan ve bütçenize uygun bir modelde karar kılmanızdır.  

Ek Harcamaları da Hesaplayın

Otomobil için ayırdığınız bütçenin yanı sıra, trafik sigortası, kasko, devir işlemleri gibi süreçler için bazı harcamalar yapmanız gerekebilir. Bu harcamalar, satın alacağınız aracın özelliklerine göre de değişebilir. Söz konusu süreçler için maddi olarak hazırlıklı olmanızı öneririz.

İkinci el araba satın alırken Caretta Oto farkını hissedersiniz. Tüm araçlarımız özel sertifika ve ekspertiz raporlarıyla satışa sunulur. 8 yaş/160.000 km’yi aşmamış araçlarımız 3 ay/5.000 km yasal garanti kapsamındadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmelik yükümlülüklerine göre satış yapar, en iyi fiyatlarla hayallerinizdeki aracı size sunarız. Koleksiyonumuzdaki araçlarla tanışmak ve yepyeni bir otomobile kavuşmak istiyorsanız, sizi de Caretta Oto Showroom’una bekliyoruz.